Lunch Menu

Morning Announcements

HS Calendar of Events

 

Content:

 


West Geauga Athletics
2007

IMPORTANT DATES

Athletic Booster Meeting –4th Monday of each month at 7:30 in the High School Library.


Varsity Tennis

Coach: Jay Kletecka
Assistant Coach: Donna Tercek


2nd Team CVC Award

Kelly Johnson
Nicole Johnson

Honorable Mention CVC Award

Sara Bidar
Susan Hanover
Nadia Hoppe
Mackenzie Marinelle
Chlie Masseria


Varsity Golf

Coach: Jay Bishop
Assistant Coach: Bill Dunkle

Honorable Mention CVC Award

Anthony Angelotta
Eddy Duffy
Chase McCune

Girls Cross Country

Coach: Mike Taurasi

Honorable Mention CVC Award


Abby Rasmussen
Casey Poe


Boys Cross Country

Coach: John Boylan

2nd Team CVC Award

Colin Ecker
Tyler Rex

Honorable Mention CVC Award

Spencer Kershaw
Geoff Neuman


News Herald Division II Awards

2nd Team

Colin Ecker

Honorable Mention

Tyler Rex

All-Academic Team
Chagrin Valley Conference


(Seniors Only - 3.25 or better G.P.A.)
2 year letter winner

Boys Cross Country Cheerleading
Colin Ecker Jane Frires
Jonathan Eckman Christianne Russell Amanda Stark

Football Volleyball
Chris Amicarelli Kathleen Dolphin
Bobby Scott Abigail Sims
Tennis
Susan Hanover


Boys Soccer Girls Soccer
Mario Gastaldo Hayley Ebersbacher
Lucas Koen Caitlin Wajahn
Kyle McKinney
Carter Poe
Joe Vober
Girls Cross Country
Grace Komar


Varsity Football
Head Coach: Dave Bors
Assistant Coaches: Mickey Atchley, John Catalioto,
Lou Cirino, Mitch Hewitt, Dan Kaczmarek, Bob Leppla,
Mark Percassi, Wes Rogge, Chuck Steimle, Tim Yokules

ALL OHIO AWARD

Honorable Mention
Robbie LaRiccia

CVC AWARDS
1st Team CVC Award
Joe Barille
John Catalioto
Robbie LaRiccia
Louie Link
Patrick MacKenzie
Anthony Pinto
Bobby Scott

2nd Team CVC Award
Nick November
Zak Poucher

Honorable Mention CVC Award
Chris Amicarelli
Mike Impullitti

GEAUGA TOUCHDOWN CLUB AWARDS
1st Team
Joe Barille
John Catalioto
Robbie LaRiccia
Louie Link
Patrick MacKenzie

2nd Team
Anthony Pinto
Zak Poucher
Bobby Scott

Honorable Mention
Mike Impullitti

NORTHEAST LAKES DISTRICT DIVISION III

1st Team
Robbie LaRiccia
2nd Team
Bobby Scott
Honorable Mention
Joe Barille

 


Varsity Volleyball

Head Coach: Shawn Krippel
Assistant Coach: Jackie Moro, Colleen Nero


1st Team CVC Award

Kathleen Dolphin


2nd Team CVC Award

Caitlin Insana

Honorable Mention CVC Award

Jordan Jukiewicz
Paige Rispoli

News Herald

2nd team

Kathleen Dolphin
Caitlin Insana

GIRLS SOCCER

Head Coach: Denny Currutt
Assistant Coach: Eugene Iacona

1st Team CVC Award

Jenny Wajahn – MVP
Kori Chapic
Margo Davis
Hayley Ebersbacher
Caitlin Wajahn


2nd Team CVC Award

Michelle Anselmo
Aly Platek

Honorable Mention CVC Award

Katie Heines
Allison Tyree

GREATER CLEVELAND AWARDS


1st Team

Kori Chapic

3rd Team

Jenny Wajahn

Honorable Mention

Margo Davis
Hayley Ebersbacher
Caitlin Wajahn

Varsity Boys Soccer
Coach: Mike Sustin
Assistant Coach: Bill Bryan


1st Team CVC Award

Ben Akucewich
Carter Poe
Kyle McKinney

2nd Team CVC Award

Dan Cappelucci
Jordan Onderdonk

Honorable Mention CVC Award

Lucas Koen
Josh Puskar

ALL GREATER CLEVELAND AWARDS


1st Team

Carter Poe

2nd Team

Ben Akucewich
Kyle McKinney

Honorable Mention

Dan Cappelucci
Jordan Onderdonk
Josh Puskar

 

 







What's New:

2015-2016 PROGRAM OF STUDIES Click Here

 

 

 

 

West Geauga High School | 13401 Chillicothe Road | Chesterland, OH 44026 | 440.729.5950