Athletics

Athletic Alumni Athletic Director Athletic Trainer Coach Contacts Sports Schedules Sports Photos Spirit Shop Wall of Fame

Content:


*If you are not on the list please contact Ms.Emans with your post graduate plans!

Top college choices from the class of 2011:
1) Lakeland (27)
2) Ohio University (17)
3) Miami and Kent (14 each)

Sarah Alammari- King Saud oni in Riyaah
Samantha Alaqua-Marietta College
Ashley Anderson- Otterbein College
Desiree Angelotta- Cleveland State
Micheal Angie-Lakeland
Nick Ariemma -Lakeland
Danny Atchley- Ohio State
John Avery- Lakeland
Jennie Barber-Cleveland State
Catherine Barta- Ohio University
Gerald Beane- Military
Samantha Becker- Otterbein College
Rebecca Belcher- St. Clair College
Peter Beilek-Cleveland State
Jenna Bohnert- University of the Arts
Johnny Bolt- Lakeland
Kayla Breeden- Lakeland
Matt Bricklebank- Miami University
Cody Brightwell-Columbus State
Sean Brunner-Ohio University
Maria Buettner-Bowling Green State University
Stacy Bukvic- Lakeland
Pat Burke- University of Akron
Adam Burwell-WYO Tech
Nick Byron- Kent State
Chase Calabrese- Ohio University
Katie Cameron- Ohio University
Dan Carlo- Lakeland
Kori Chapic-Penn State
Rachel Christopher-Florida Gulf Coast University
Laura Cicigoi-Ohio University
Emily Cole-Lakeland
Shelby Corlett- Hiram College
Ashley Crow- Cleveland State
Brooke Crowl- Bowling Green State University
Dylan Cunningham- PTI
Nick Dalessandro- Kent State University
Alex Dangelo- Ohio State
Nick Dayringer- Columbus College of Art and Design
Chris Decatur- Catholic University of America
Mike DeFazio- PTI
Emma DeGeronimo- Cleveland State
Alistair Dickinson- Tri-C
Dominic DiPadova- Cleveland State
Joe Drenski- Ohio University
Gregory Drockton - The Ohio State University

Calista Eaton- Kent State
Tanner Elliott- Work force
Alexa Elliott- Ohio University
Dan Eppich- Ohio University
Katerina Fantozzi- Bowling Green State University
Angelo Farinacci- Lakeland
Delaney Fello- Lakeland
Aaron Ferlotti- Ohio State University
Alessia Fiucci- John Carroll
Alexa Formichelli- Kent State University
Andrew Forrai- Kent State University
Eddie Fumich-Bowling Green State University
Scott Gaetjens- Grove City College
Melissa Gear- Bowling Green State University
Joe Gentile- Lakeland
Dakota Gerard- Ohio University
Ashley Gergacs- Slippery Rock University
Jon Grad- WYO Tech
Jessica Gramc- Kent State
Ashley Greene- Hocking College
Erika Gromosky- Miami University
Frankie Guarnera- John Carroll
Nikki Gyongyosi- Lakeland
Tyler Hardman- Tri-C
Jackie Harris- Mount Union
Garrett Hass- Bowling Green State University
Jesse Henderson- Kent State
Katlyne Higgins- Lakeland
Brittni Hogue- University of Cincinnati
James Houchins- Lakeland
Nate Huntsberger- Ohio State
Doreen Iacona- Tri-C
Lauren Jackson- Miami University
Jack Jennemann- University of Akron
Kyle Johnson- Miami University
Devin Jurek- Lakeland
Kevin Karban- Miami University
Jeremy Kazee- West Virginia University
Lauren Kelly- Kent State University
Richard Kern- Cleveland State
Drew Kingery- Lakeland
Jessica Kodrich- Ohio Dominican University
Greg Koller- Alfred Sate
Dylan Kollmorgen- University of Toledo
Sarah Kovacic- Case Western
Ryan Kramarz- Notre Dame College
Lauren Kramer- Lakeland
Kevin Kramer- Case Western
Matt LaGanke- Ohio State
Katie Lanigan- Bowling Green State University
Adam LaRiccia- Columbus State
Lisa Latessa- Lakeland
Kami LeVan- University of South Carolina Beaufort
Elexus Lewis- Cleveland State
Quincey Lindsey- Work force
Mike Lorenzo- Lakeland
Simrit Lotey- Wooster
David Luciano- Cedarville
Sami Makoski- Ohio University
Matt Maness- Ohio State University
Matt Marano- Lakeland
Angie Marino- Hocking Community College
Dominic Marotta- University of Akron
Joe Marrali- Union labor Construction
Tony Matteucci- Miami University
Amanda Mazzurco- Ohio State
Natalie McDaniel- Kent State University
Sean McGrotty- Lakeland
Nick McKinney- Ohio State
Kevin McKinney- Baldwin Wallace
Ryan Melkerson-Ohio University
Frank Mercuri- Cleveland State
Ashley Messina-University of Cincinnati
P.J. Mikes-Kent State University
Jose Miramontes- Lakeland
Sara Moeller- Notre Dame College
Kylie Montesanto- Kent State University
Jonathan Moritz- Miami University
Jeana Morris- University of Toledo
Cassie Mullett-Bowling Green State University
Emily Nice-University of Akron
Max Nicholl- Bowling Green State University
John Palek- PTI
Niki Paoloni-Kent State University
Frank Petronzio- Baldwin Wallace
Nick Petti- Landscape Architech
Joe Pinto- Columbus State
Nick Pirc- Ohio University
Emily Puruczky- Westminster
Amy Reinhard- Ohio University
Grace Roberts- University of Toledo
Katie Rodgers- Cleveland State
Joe Romah- Florida State
Emily Rosenbaum-Ohio University
Tyler Roth- Ohio University
Holly Rumpf- CVEC Cleveland Clinic Nurse Asst.
Sarah Rust- Miami University
Lauren Sambula- Cleveland State
Emily Sanker- Capital University
Stephanie Shwartz- Tri-C
Patrick Scott- Marine Corp
Katie Sedlacek- Lakeland
Alec Simunich- Miami University
Claire Slusarz- Case Western Reserve
Will Slusarz- Kent State University
Jake Solon-Columbus State
Veronica Somrak- Coastal Carolina
Nick Spies- John Carroll
William Stach- Lakeland
Pat Stanisa-Miami University
Danielle Stark-Bowling Green State University
Samantha Storm- Culinary School
Andy Straight-Miami University
Erin Striegel- DePaul University
Rachel Suba- University of Akron
Sarah Tremaglio- Lakeland
Rob Thrlin- Penn State
Connor Udelson- South Carolina University
Aimee Venot- Miami University
Valerie Vidal- Ohio Northern
Chris Vigh- Lakeland
Jared Vober-Military
Sam Wahl-Lopresti- University of Akron
Brynne Walsh-Ohio University
Kelly Williams- West Virginia University
Brittany Williams- Columbus College of Art and Design
Scotti Willis- John Carroll
Krystle Wojtonek- Brown Aveda Cosmetology
Nick Wolfhope- Miami University
Alexa Wood-Lakeland
Vince Ziccardi-John Carroll

What's New:

2015-2016 PROGRAM OF STUDIES Click Here

 

 

 

 

West Geauga High School | 13401 Chillicothe Road | Chesterland, OH 44026 | 440.729.5950